مقاله ها

انواع ورق و کاربرد

انواع ورق شامل ورق رنگی، ورق روغنی، ورق سیاه و ورق گالوانیزه می باشد که به اختصار در این صفحه مورد بحث قرار گرفته است.

 

ورق رنگی

ورق رنگی ورق های پایه گالوانیزه می باشند که رنگ آن به صورت کوره ای به ورق اضافه می شود. پوشش رنگ اضافه شده ۳۵ میکرون ضخامت دارد. ورق رنگی دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی دارد و هم چنین فرم پذیری بسیار بالایی دارد.

کاربرد ورق رنگی در صنایع تولید لوازم خانگی مانند در یخچال و فریزر استفاده می شود.

بیشترین استفاده از ورق رنگی می توان به صنایع ساختمانی مانند: سقف کاذب، سقف و بدنه انبارها و کارگاه ها، صنایع فلزی مانند کابینت و بدنه کامپیوتر، لوازم خانگی مانند آبگرمکن و اجاق گاز و همچنین در صنعت حمل و نقل مانند ساخت کانتینر و سردخانه ها اشاره کرد.

 

ورق روغنی

ورق روغنی اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق شکل داده است. ورق های فولادی یا فلزی به دو صورت کلی نورد (تولید) می شوند.

نورد سرد : ورق روغنی

نورد گرم : ورق سیاه

همانطور که در بالا اشاره شد نام دیگر ورق روغنی ورق با نورد سرد است .

ورق روغنی در واقع اصطلاحی از ورق هایی است که با تکنولوژی نورد سرد  تولید می شوند. در این فرآیند ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند. در این فرآیند به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق نورد شده بسیار عالی می باشد، ازاین رو از این نوع ورق ها بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهرجسم را تشکیل می دهد استفاده می شود.

ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شوند.

 

ورق سیاه

تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم که در بالا به ان اشاره شد به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دما های بسیار بالا ذوب شده و در طی این فرآیند ورق ظاهری مات به خود می گیرد و به دلیل رنگ ظاهری آن در بازار از اصطلاح ورق سیاه برای آن استفاده می شود.

ورق سیاه به دو شکل کلی رول فرم و فابریک تولید می شوند .

کاربرد ورق نورد گرم (ورق سیاه) در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان ، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و غیره کاربرد دارند.

 

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته می شود.

یکی از روش‌های محافظت از خوردگی، گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز پایه توسط لایه‌ ای از فلز محافظ      (که معمولا فلز روی است) انجام می شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز پایه حفظ می‌شود.

این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است

روش های متفاوتی برای گالوانیزه نمودن فولاد و ورق های فلزی وجود دارد، از بهترین و اقتصادی ترین روش های گالوانیزه نمودن ورق های آهنی، غوطه وری ورق آهنی در حوضچه مذاب است

میزان پوشش گالوانیزه (ضخامت روی) بر روی ورق ها و سایر مقاطع فولادی مختلف می باشد.

میزان پوشش گالوانیزه ورق ها بر اساس جرم پوشش فلز روی (ZN) آن ها تعیین می گردد. که می تواند از ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر متر مربع باشد .

ورق گالوانیزه از ضخامت ۰/۱۸ میل تا ۶ میل در بازار موجود می باشد.

استفاده از ورق گالوانیزه بیشتر در مواردی است که ورق در معرض رطوبت قرار داشته و امکان خوردگی و زنگ زدن ورق وجود دارد. مثلا در پوشش سقف های شیروانی، گلخانه ها و پوشش های بیرونی ساختمان ها بیشتر از این ورق ها استفاده می شود.

میلگرد وکاربرد

اصولا برای تقویت بتن و سازه‌های بتنی در تحمل نیروهای کششی ، از میله‌های فولادی (میلگرد )استفاده می‌شود.

اصولا برای تقویت بتن و سازه‌های بتنی در تحمل نیروهای کششی ، از میله های فولادی (میلگرد) استفاده می‌شود. بتن به صورت ذاتی برای تحمل نیروهای فشاری استحکام دارد، اما نیروهای کششی می‌توانند باعث شکستن آن بشوند.

میلگردها به عنوان یک عامل تقویت‌کننده‌ بتن از سال ۱۹۶۸ به شکل استاندارد تولید و استفاده می‌شوند، هرچند انواع مسطحی از میله‌های تقویتی هم وجود دارند که بیشتر برای تقویت سطوح افقی بتنی از جمله مسیر بزرگراه‌ها و اجزای پل‌ها به کار برده می‌شوند.

آجدار کردن میلگرد (میل گرد آجدار) با هدف بهبود چسبندگی میان بتن و فولاد تقویتی صورت می‌گیرد. طرح آج روی میلگرد مشخصات معینی ندارد، اما فضای میان برآمدگی‌ها و ارتفاع آج‌ ها باید مطابق استانداردهای مربوط باشد. آج‌های ساخته شده روی بدنه‌ی میلگردهای فولادی اغلب با ایجاد سطح اصطکاک کافی، امکان چسبندگی فولاد و بتن را فراهم می‌کنند.

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز کنونی‌

  • میلگرد س ۲۴۰ (میلگرد ساده)
  • میلگرد آج ۳۴۰ (میلگرد آجدار مارپیچ)
  • میلگرد آج ۴۰۰ (میلگرد آجدار جناقی)
  • میلگرد آج ۵۰۰ (میلگرد آجدار مرکب)

‌وقتی نام ‌میلگرد A2‌ را می‌شنوید بدانید که منظور همان ‌میلگرد آج ۳۴۰‌ است و منظور از ‌میلگرد A3‌، همان ‌میلگرد آج ۴۰۰‌ است. فقط نام‌ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملاً متفاوت است.

انواع کاربرد میلگرد آرماتور در بتن

میلگردها به شکل‌های متفاوت در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولاً در نقشه‌های سازه‌ای‌، بطور دقیق ترسیم می شوند. کاربردهای متفاوت آن ها را در زیر بیان می کنند.

میلگرد راستا‌

برای افزایش مقاومت کششی بتن

ادکا

برای تحمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

سنجاقی

برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میل گردهای طولی و خاموت

خرک

برای قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب (‌در بتن ریزی‌های کف و فونداسیون‌)

خاموت

برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور های طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک‌.

رکابی

برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال‌ها (‌به شکل حرف u‌) یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش‌بندی)

 

میلگرد گذاری شالوده‌ها

در عمل میلگردها به صورت شبکه‌ای در کف شالوده قرار داده می‌شوند (‌با احتساب فاصله‌ی پوشش بتن‌) برای ایجاد چسبندگی بیشتر و انتقال مناسب‌تر نیرو بین فولاد و بتن در کناره‌های فونداسیون‌، میلگرد شبکه با خم ۹۰ درجه به طول معین‌، شکل داده می‌شود.

با توجه به میزان بار و عمق فونداسیون سیستم میلگرد گذاری در آنها می‌تواند به صورت شبکه‌های تحتانی ‌یا ترکیبی از شبکه‌های تحتانی و فوقانی باشد.

برای حفظ فاصله‌ی مناسب بین دو شبکه از خرک (‌میلگرد خم شده به صورت تکیه گاه‌) استفاده می‌شود.

نورد سایز های مختلف میلگرد

هدف مهندسی نورد عبارت است از تغییر فرم شمش به مقاطع مورد نظر، این مهند سی شامل كارگاهای نورد ۳۰۰ ، نورد ۳۵۰ ، نورد ۵۰۰ ، نــورد ۶۵۰  و كارگاه هـای سرویس دهنده می باشد.

به طور كلی نورد به دو صورت گرم و سرد وجود دارد.

كارگاه های نورد كارخانه ذوب آهن همگی از نوع نورد گرم می باشند .

در نــــورد گـرم شمـش پـس از رسیدن به درجه  حـرارت مورد نظر در كوره های نورد از بین چند مجموعه غلتك در حال چرخش عبور نموده و با كاهش متوالی مقطع نهایتا به فرم مورد نظر تبد یل می شود .

پس از اتمام تغییر فرم، محصول نهایی توسط  دستگاه های برشی خط مانند قیچی واره به طول مورد نظر برش داده شده و پس  ازعملیات تكمیلی و كنترل ، بسته بندی گردیده و به انبار محصول حمل می شود.

کارگاه نورد ۳۰۰

این كارگاه ازنوع نورد سبك ومداوم است. ظرفیت اسمی تولیداین کارگاه ۷۰۰ هزارتن در سال بوده و تولیدات کارگاه شامل انواع میلگردهای ساختمانی اعم از ساده و آجدار از نمره ۱۰ تا ۳۲ میلیمتر و نبشی های بال مساوی نمره ۴، ۵ و ۶ می باشد .

 

كارگاه نورد ۳۵۰

این كارگاه ازنوع نورد سبك ومداوم بوده و ظرفیت تولید آن ۳۳۰ هزار تن در سال می باشد. همچنین کارگاه شامل یک خط مستقیم برای تولید میلگرد ساده و آجدار یک خط سیم می باشد. تولیدات این کارگاه در خط مستقیم شامل میلگرد ساده و آجدار از نمره ۱۶ تا ۲۸ میلیمتر و نیز در خط سیم مفتول های کلاف از قطر ۵/۵ تا ۱۶ میلیمتر و میلگرد آجدار ۸ و ۱۰ میلیمتر می باشد.

كارگاه نورد۵۰۰

كارگاه نورد  ۵۰۰ از نوع نورد متوسط ومداوم با ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن در سال بوده  وعمده ترین محصولات آن  تیرآهن  های از نمره ۱۲تا ۱۸ ، نبشی های بال مساوی ۸ تا ۱۰ ، ناودانی ۱۴ تا ۱۶ بال موازی و شیب دار و میلگردهای ۴۵، ۵۰ و ۵۶ میلیمتر می باشد .

 

كارگاه نورد ۶۵۰

این كارگاه از نوع نورد سنگین و غیر مداوم بوده و دارای دو خط نورد تیرآهن وچهارگوش با ظرفیت تولید ۷۵۰ هزار تن در سال می باشد. تولیدات كارگاه شامل تیرآهن از نمره ۱۶ تا۳۰ و چهارگوش های ۱۰۰* ۱۰۰ و ۱۲۵ * ۱۲۵ میلیمتر و ریل U33 راه آهن است